راهنمای نویسندگان

به نام خدا

شرایط مهم ارسال مقاله توسط نویسندگان

با عرض سلام و احترام خدمت نویسندگان محترم 

لطفا قبل از اقدام به ارسال مقاله در سامانه، این راهنما و شیوه نامه را به دقت مطالعه نموده و سپس نسبت به ارسال مقاله اقدام نمایید.

پس از ثبت مقاله، در صورتی که مقاله شما از نظر سردبیر و هیات تحریریه برای ارسال به داوری اصلی انتخاب شد، یک ایمیل از سوی سامانه برای شما ارسال می شود که در آن موارد زیر خواسته شده است، لطفا این فایلها را به همراه فایل اصلی مقاله و فایل مشخصات نویسندگان در قسمت فایلهای مقاله بارگذاری نمایید. 

* 1- فایل تعارض منافع را تکمیل و در قسمت بارگذاری فایل ها با عنوان فرم تعارض منافع بارگذاری نمایید.

* 2- فایل تعهدنامه را تکمیل و در قسمت بارگذاری فایل ها با عنوان نامه به سردبیر بارگذاری نمایید.

* 3- فایل مجوز دسترسی (حق کپی رایت)  را تکمیل و در قسمت بارگذاری فایل ها با عنوان مجوز کپی رایت بارگذاری نمایید.

* 4- فایل گواهی مشابهت یابی (گواهی اصالت متن) از سامانه‌ ی مشابهت یاب (سامانه سمیم نور https://www.samimnoor.ir/view/fa/default،   دریافت نموده و در قسمت فایل های مقاله بارگذاری نمایید. برای دریافت فایل مشابهت یابی پس از مراجعه به سامانه های مشابهت یاب، به قسمت مشابه یابی رفته، فایل کامل مقاله را آنجا بارگذاری نموده و سپس به قسمت لیست اسناد مشابهت یابی رفته، روی نام مقاله خود کلیک کنید و فایل گزارش مشابهت یابی (فایل PDF) که در آن گزارش مشابهت مقاله با جزییات آن آمده است را دریافت کرده و به همراه دیگر فایلهای درخواستی در سامانه مجله بارگذاری نمایید. لازم به ذکر است در صورتی که مقاله ای پذیرش بگیرد، مقاله مجدداً توسط مجله مشابهت یابی خواهد شد.

  توجه داشته باشید که درصد مشابهت مقاله در مجله شعرپژوهی باید زیر 8 درصد باشد. به مشابهت های بالای 8 درصد ترتیب اثر داده نخواهد شد. 

* 5- تصویر فیش واریزی به شماره حساب اعلام شده در ایمیل ارسالی، یا شماره حسابی که در قسمت تماس با ما در سامانه آمده است. توجه داشته باشید که این شماره حساب دارای شماره شناسه است.

در صورتی که نامه پذیرش الکترونیکی مقاله برای شما ارسال شد، لطفا فایل چکیده مبسوط انگلیسی را که مشخصات آن در شیوه نامه چکیده مبسوط آمده را حداکثر ده روز پس از پذیرش به ایمیل مجله ارسال فرمایید.

هزینه ثبت، داوری، پذیرش و نمایه مقاله

در صورتی که مقاله در مرحله بررسی قرار گیرد. نامه ای  به نویسنده ارسال خواهد شد تا فایلهای تکمیلی (در قسمت بالا توضیح داده شده است) را ارسال نماید. هزینه مقاله در دو مرحله از نویسنده دریافت می شود در مرحله اول  (مبلغ 2000000 (دویست هزارتومان)) بابت هزینه های داوری دریافت می شود. نویسنده مبلغ مورد نظر را به شماره حساب ارسال شده از سوی مجله (حساب اختصاصی معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز) واریز نموده و تصویر فیش مربوط را به همراه دیگر مدارک درخواستی در قسمت فایلهای مقاله بارگذاری می نماید و عدم انجام این کار به منزله انصراف از بررسی تلقی خواهد شد.

در صورتی که پس از مرحله داوری های متعدد، مقاله پذیرش بگیرد، نامه پرداخت هزینه های پذیرش و نمایه سازی مقاله، مبلغ (3000000 سیصد هزار تومان) برای نویسندگان ارسال خواهد شد. در این مرحله نیز نویسندگان می بایست ظرف مدت دو هفته تصویر فیش واریزی و چکیده مبسوط فارسی و انگلیسی مقاله به همراه فورمت نهایی مقاله که در قالب شیوه نامه مجله تنظیم شده است را به ایمیل مجله ارسال کنند تا چکیده مقاله پذیرش گرفته شان در قسمت مقالات آماده انتشار نمایه شده و در نوبت قرار گیرد.

پس از انجام مراحل بالا، یک نامه پذیرش به همراه امضای سردبیر و مهر مجله در یک فایل پی دی اف تنظیم شده و به ایمیل نویسنده مسئول ارسال می شود.

حساب بانک مرکزی ایران

شماره شبا: 530100004001071603020506

شماره شناسه مجلات: 368071658115100141400285037100

توجه توجه: در راستای حمایت از پژوهشگران جوان، مجله شعرپژوهی،  برای مقالاتی که نویسنده/نویسندگان آن (تمام ترکیب مولفان) دانشجو باشند،  در مراحل پرداخت هزینه های داوری و پذیرش مقاله، پنجاه درصد تخفیف درنظر می گیرد.  

 

شرایط پذیرش اولیه:

1- مقاله باید دارای شرایطی که در راهنمای تدوین آمده است تنظیم گردد و تحت برنامهWord  با قلم لوتوس 13، جهت انجام امور داوری در قسمت ارسال مقاله در سامانه ثبت گردد.

2- مقاله‌های مستخرج از پایان‌نامه باید تأیید استاد راهنما را همراه داشته باشد و نام وی نیز در  فایل مشخصات نویسندگان مقاله ذکر شود.

3- نویسنده باید تعهد نماید که مقاله را همزمان برای هیچ مجله‌ی دیگری ارسال نکرده و تا زمانی که پذیرفته‌نشدن آن در مجله‌ی بوستان ادب مشخص نشده است، آن را برای مجلات دیگر ارسال نکند.

4- مقاله نباید قبلاً در هیچ نشریه یا همایشی چاپ و یا ارائه شده باشد.

5- مجله در پذیرفتن یا نپذیرفتن و همچنین ویراستاری مقاله‌ها آزاد است.

6-  مسؤولیت مطالب هر مقاله از هر نظر، به عهده‌ی نویسنده یا نویسندگان است.

ح) شرایط نگارش مقاله و ارسال فایل اصلی مقاله

توجه داشته باشید که در فایل اصلی مقاله نباید هیچ گونه مشخصاتی از قبیل نام، آدرس، ایمیل، تلفن و ... از نویسندگان وجود داشته باشد. مشخصات نویسندگان باید در یک فایل دیگر با عنوان فایل مشخصات نویسندگان وارد شود که شامل : نام و نام خانوادگی، وابستگی سازمانی (نام دانشگاه) ادرس ایمیل، شماره تلفن ، مشخص کردن نویسنده مسئول) و ... باشد. توجه داشته باشید که ملاک مجله برای ارسال نامه پذیرش، اسامی نویسندگان و ترتیب آن در فایل مشخصات نویسندگان می باشد بنابراین چنانچه ترتیب اسامی برای شما دارای اهمیت است لطفا در ارسال فایل مشخصات دقت لازم داشته باشید.

تشکر و قدردانی: در صورتی که مقاله شما حامی مالی یا تامین کننده اعتبار پژوهشی دارد و یا برگرفته از طرح پژوهشی است، ذکر اطلاعات آن در یک پاراگراف با عنوان تشکر و قدردانی الزامی است. محل این پاراگراف در انتهای مقاله قبل از فهرست منابع باید باشد.

شیوه نامه نگارش مقالات کوتاه:

نویسنده گرامی همانطور که استحضار دارید مجله شعرپژوهی بعضی از مقالاتی را که به گره گشایی موضوعی ادبی می پردازند، و استعداد مقالات بلند معمول را ندارند، پس از داوری و در صورت پذیرش به عنوان مقالات کوتاه در پایان هر شماره چاپ می کند. مسلما حجم چنین مقالاتی حداکثر 3000 کلمه است؛ تنها تفاوت این مقالات با مقالات بلند یکی حجم مقاله و دیگری هزینه بررسی مقاله است که در هر دو مرحله داوری و پذیرش هزینه مقالات کوتاه نصف هزینه مقالات بلند است. در این مقالات همه ویژگی های نگارشی مربوط به مقالات بلند رعایت می شود. اگر تصمیم به ارسال مقاله کوتاه به مجله دارید حتما به موارد زیر توجه بفرمایید:

1- حتما هنگام بار گذاری مقاله، در قسمت نوع مقاله (مقاله کوتاه) را انتخاب نمایید.

3- در قسمت توضیحات فایل بنویسید که این مقاله کوتاه است.

4- در صفحه اول مقاله بالای عنوان مقاله نیز عبارت (مقاله کوتاه) نوشته شود تا داوران با در نظر گرفتن این موضوع، مقاله را داوری کنند.

شیوه نامه نگارش مقاله:

1- مقاله بدین ترتیب تنظیم شود:

2-1- عنوان مقاله باید در صفحه اول و سطر چهارم، با فونت لوتوس سیاه 13 در وسط صفحه نوشته شود.

2-2- چکیده فارسی (از 150 تا حداکثر 300 کلمه ) با فونت لوتوس ساده 11 آورده شود. (کلیدواژه‌‌های فارسی نیز به صورت الفبایی از 4 تا 8 کلمه در پایان چکیده فارسی آورده شود.)

3-2- متن اصلی مقاله: متن اصلی مقاله که شامل مقدمه، پیشینه، روش تحقیق، بحث اصلی ... نتیجه‌گیری و منابع است باید با فونت لوتوس نازک 13 نوشته شود و هر صفحه حداکثر 23 خط باشد. 

2-5-1 پاورقی‌ها در پایان مقاله، به عنوان یادداشت‌ها آورده شود.

2-5-2- ارجاع در داخل متن باید به شکل زیر تنظیم گردد: (در ضمن نام تمام کتاب‌ها در متن، باید به صورت ایتالیک آورده شود)

 - ارجاع به کتاب یا مقاله: داخل پرانتز به ترتیب؛ نام خانوادگی نویسنده، سال و صفحه. به طور مثال: (زرین‌کوب، 1373: 254) آورده شود. در صورت لزوم نام اثر می‌تواند جانشین نام نویسنده شود.

- ارجاعات قرآنی: نام سوره و شماره آیه (داخل پرانتز) به طور مثال: (بقره/10)

2-5-3- معادل انگلیسی اسامی خاص، اصطلاحات لاتین و ترکیبات خارجی باید بلافاصله در پرانتر در متن آورده شود. (فونت times New Roman 12- 3-5-3- عنوان‌های اصلی مقاله دارای شماره اصلی و با فونت لوتوس سیاه 13، در وسط صفحه و عنوان‌های فرعی نیز با شماره فرعی با فونت لوتوس سیاه 13، در سمت راست متن آورده می‌شود.

2-6- نتیجه‌گیری: نتیجه مقاله باید حداکثر در دو سه پاراگراف آورده شود.

2-7- منابع بر اساس حروف الفبا تنظیم و به شیوه‌ی زیر در پایان مقاله آورده شود:

- نام قرآن و دیگر کتاب‌‌های آسمانی، پیش از همه‌ی منابع همراه با نام مترجم، محل انتشار و سال انتشار آورده شود.

- منبع کتاب: نام خانوادگی نویسنده، نام. (سال انتشار) نام کتاب (به صورت ایتالیک) شماره جلد استفاده شده در مقاله، نام مصحح یا مترجم، شهر محل انتشار: نام انتشارات. به طور مثال:

سعدی، مصلح‌الدین. (1381) گلستان سعدی. به تصحیح غلامحسین یوسفی، تهران: خوارزمی.

شمیسا، سیروس. (1373) معانی و بیان. ج1، تهران: دانشگاه پیام نور.

- منبع مجله یا نشریه: نام خانوادگی نویسنده، نام. (سال انتشار). «عنوان مقاله داخل گیومه». نام مجله یا نشریه‌ (به صورت ایتالیک)، دوره و شماره‌ی مجله، شماره‌ی صفحه‌ای که مقاله در مجله چاپ شده. به طور مثال:

فتوحی، محمود. (1387). «ارزش ادبی ابهام از دومعنایی تا چندلایگی معنا». مجله‌ی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تربیت معلم تهران، دوره 16، شماره62، صص 45-60.

2-8- چکیده‌ی انگلیسی با فونت 13 Times New Roman در پایان مقاله آورده شود. (کلید واژه انگلیسی، ترجمه همان کلیدواژه‌های فارسی است که در پایان چکیده انگلیسی آورده می‌شود)

3- تنظیم صفحه‌ها:

3-1- مقاله باید حداکثر در 23 صفحه، تنظیم شده باشد و تعداد کلمات کل مقاله از 8000 کلمه بیشتر نشود. ملاک حجم مقاله تعداد کلمات می باشد.

3-2- حاشیه‌های صفحه از هر چهار طرف باید 3/5 سانتی‌متر باشد.

3-3- اگر مقاله دارای شعر می‌باشد باید شعرها در جدول تایپ شده و تنظیم شده و مرتب باشند.

3-4- اگر مقاله دارای نمودار یا چارت از برنامه Excel می‌باشد باید فایل اکسل آن نیز به همراه فایل مقاله ارسال گردد.

3-5- کلمات باید به صورت جدا‌نویسی شده تایپ شده و فاصله بین کلمات رعایت شود. موارد زیر به عنوان مثال آورده می‌شود:

انسان‌ها، مقدمه‌ی، نوشته‌ایم، مهم‌ترین، می‌شود و ...

3-6- علائم نگارشی مانند (نقطه، ویرگول، نقطه‌ویرگول، دونقطه و ... باید به کلمه قبل از خود چسبیده باشد.

توجه داشته باشید که در فایل اصلی مقاله نباید هیچ گونه مشخصاتی از قبیل نام، آدرس، ایمیل، تلفن و ... از نویسندگان وجود داشته باشد. مشخصات نویسندگان باید در یک فایل دیگر با عنوان فایل مشخصات نویسندگان وارد شود که شامل : نام و نام خانوادگی، وابستگی سازمانی (نام دانشگاه) ادرس ایمیل، شماره تلفن ، مشخص کردن نویسنده مسئول) و ... باشد.

 فرایند ارزیابی مقالات:

در آغاز، مقاله‌ها در قسمت ارسال مقاله در سامانه ثبت می شود و سپس توسط مدیر اجرایی انتخاب و برای جلسه هیأت تحریریه آماده می‌گردد. پس از ملاحظه‌ی سردبیر و بررسی و ارزیابی هیأت تحریریه، (داوری مقدماتی ) می شود و در صورت داشتن شرایط لازم، برای داوری (2 یا 3 داور و یا بیش‌تر) ارسال می‌گردد و در نهایت پس از وصول دیدگاه‌های داوران، نتیجه‌ی داوری در جلسه هیأت تحریریه مطرح شده و چنانچه مقاله نیاز به اصلاح داشته باشد نظر داوران به نویسنده ارسال خواهد شد و در پایان در صورت کسب امتیازهای کافی، نامه‌ی پذیرش مقاله برای نویسنده ارسال می‌شود.

حداقل زمان بررسی اولیه مقالات دو هفته، بوده و چنانچه مقاله به داوری اصلی ارسال شود بررسی داوری حداقل 3 ماه می باشد.

 شیوه‌ی خرید مجله‌های چاپ شده:

جهت خرید نسخه چاپی هر شماره برای دانشجویان، هیأت علمی ، کتابخانه‌ها: 200000 

حساب بانک مرکزی ایران

شماره شبا: 530100004001071603020506

شماره شناسه مجلات: 368071658115100141400285037100

لطفا پس از واریز تصویر فیش واریزی اشتراک را به همراه کدپستی ده رقمی به آدرس ایمیل مجله ارسال نموده و نسخه های درخواستی را اعلام بفرمایید. Boostan@rose.shirazu.ac.ir